معرفی رشته مدیریت کارآفرینی (مقطع کارشناسی ارشد)

به گزارش مدیرسنتر، کارآفرینی عبارت است از مجموعه‌ای از نظریه‌ها، فنون و روش‌های هدایت اثربخش فعالیت‌های کارآفرینی. هدف از اجرای دوره کارشناسی ارشد کارآفرینی تأمین نیروی انسانی متخصص موردنیاز مدیریت فعالیت‌های کارآفرینی در بخش خصوصی دولت و بخش عمومی، تربیت سیاست‌گذاران و کارشناسان کارآفرینی و مشاورین راه‌اندازی و توسعه کسب‌وکارهای کوچک و متوسط است. ضمناً کارآفرینی به‌عنوان گرایشی از رشته‌های مدیریت کسب‌وکار (MBA) و همچنین مدیریت بازرگانی نیز تصویب و بعضاً اجرا شده است که با رشته کارآفرینی متفاوت است.

گرایش‌های مختلف رشته مدیریت کارآفرینی در مقطع کارشناسی ارشد عبارت است از: کسب‌وکار جدید، فناوری، گردشگری، خدمات کشاورزی، فناوری اطلاعات، سازمانی، بین‌الملل، بخش عمومی، آموزش و ترویج کارآفرینی،  آموزش عالی، توسعه، MBA، کسب‌وکار الکترونیکی، کارآفرینی فرهنگی.

هدف از اجرای گرایش کسب‌وکار جدید، تربیت کارآفرینان برای راه‌اندازی و مدیریت کسب‌وکار کوچک، ارائه مشاوره و انجام خدمات تخصصی به کارآفرینان و تدریس مهارت‌های کارآفرینی در مؤسسات مشاوره و آموزش کارآفرینی است. عارضه‌یابی و ارائه راهی برای حل آن به مدیران و مالکان کسب‌وکارهای کوچک از دیگر وظایفی است که از فارغ‌التحصیلان این بخش انتظار می‌رود. دانشجویانی که در این رشته تحصیل می‌کنند با گذارندن دروس تخصصی استقرار کسب‌وکار، تشخیص فرصت‌ها، توسعه محصول جدید و مدیریت کسب‌وکار، دانش لازم را برای راه‌اندازی کسب‌وکار پیدا می‌کنند و با گذارندن واحد کارآموزی مهارت لازم را در محیط واقعی کسب می‌کنند.

این گرایش بخصوص به افرادی که روحیه کارآفرینی و خوداشتغالی دارند توصیه می‌شود.

هدف از ایجاد گرایش فناوری، تربیت کارآفرینان و مدیرانی است که با برنامه‌ریزی در حوزه‌های مرتبط با فناوری و مدیریت سازمان‌های مبتنی بر فناوری و برخورداری از شناخت کامل از برنامه‌ریزی استراتژیک در جامعه به فعالیت بپردازند. دانشجویان این گرایش مهارت‌های تخصصی خود را با گذراندن دروس کارآفرینی در فناوری‌های نوین، مدیریت تحقیق و توسعه، بهره‌برداری از فرصت‌های علم و فناوری و طراحی محصول کسب می‌کنند و با گذراندن درس کارآموزی مهارت عملی خود را ارتقا می‌بخشند.

این گرایش بخصوص به فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی و همچنین فناوری اطلاعات در مقطع کارشناسی توصیه می‌شود.
هدف از گرایش گردشگری، تربیت کارآفرینان با توانایی ایجاد کسب‌وکار درزمینهٔ گردشگری، بازاریابی فعالیت‌های گردشگری داخلی و بین‌المللی است که درعین‌حال با سیستم‌های اطلاع‌رسانی و مسائل حقوقی مرتبط با گردشگری نیز آشنایی داشته باشند.

دانش‌آموختگان این گرایش می‌توانند در نقش‌های زیر خدمت نمایند: کارآفرینان فردی، مربی، مشاور، کارشناس کارآفرینی در گردشگری و …

گرایش خدمات کشاورزی از سال ۹۰ به گرایش‌های رشته کارآفرینی اضافه شد. هدف آن بیشتر دانشجویان رشته‌های مرتبط با کشاورزی در مقطع لیسانس است.

گرایش فناوری اطلاعات از سال ۹۰ به گرایش‌های رشته کارآفرینی اضافه شد. این گرایش به داوطلبان با مقطع کارشناسی مرتبط با مهندسی  ITو کامپیوتر توصیه می‌شود.

هدف از اجرای گرایش سازمانی، تربیت کارآفرینان و افرادی است که بتوانند فعالیت‌های کارآفرینی سازمان‌ها و شرکت‌ها را هدایت نمایند. دانشجویان این گرایش دانش موردنیاز برای ورود به عرصه کارآفرینی در سازمان‌ها را با گذراندن دروس فناوری اطلاعات و کارآفرینی سازمانی، مدیریت نوآوری و تکنولوژی سازمانی، مدیریت کارآفرینی سازمانی و مدیریت کسب‌وکارهای بین‌المللی کسب می‌کنند و مهارت لازم را با تجربه عملی کسب‌شده تحت عنوان کارآموزی پیدا می‌کنند. این گرایش به نوآوری در شرکت‌ها و سازمان‌های در حال فعالیت می‌پردازد و ابزارهای لازم برای بین‌المللی شدن این سازمان‌ها را از طریق توجه به کارآفرینی، نوآوری، کیفیت و فناوری اطلاعات مورد بررسی قرار می‌دهد. این گرایش بخصوص به افرادی که سابقه کار در سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی را داشته‌اند توصیه می‌شود.

در گرایش بین‌الملل تلاش می‌شود کارآفرینانی جهت بهره‌گیری از فرصت‌های کارآفرینی بین‌الملل با توجه به تفاوت‌های فرهنگی کشورها تربیت شوند که درعین‌حال، توانایی برقراری ارتباطات بین‌الملل و تجارت و بازاریابی بین‌المللی را داشته باشند.

گرایش بخش عمومی  به بحث برنامه‌ریزی‌های کلان و استراتژیک در سطح ملی و دانشگاهی جهت توسعه کارآفرینی می‌پردازد. هدف از ایجاد این گرایش تربیت افرادی است که بتوانند با تدوین سیاست‌هایی به توسعه و ترویج فرهنگ کارآفرینی در سطح جامعه بپردازند و به توسعه محلی، ملی و منطقه‌ای کمک کنند. دانشجویان این رشته، دانش تخصصی موردنیاز را با گذراندن دروس کارآفرینی دانشگاهی، سیاست‌گذاری توسعه کارآفرینی، طرح‌ریزی کارآفرینانه توسعه ملی، منطقه‌ای و محلی و کارآفرینی اجتماعی کسب می‌کنند. دانش‌آموختگان این رشته با حضور در عرصه‌های سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در  سازمان‌های دولتی، عمومی و سازمان‌های غیردولتی (NGO) در توسعه ملی و بخش کارآفرینی و همچنین هدایت کارآفرینی سازمان‌های دولتی و عمومی نقش مؤثری ایفا می‌کنند. با توجه به مباحث کلان، این گرایش بخصوص به داوطلبان باسابقه مدیریت دولتی یا فارغ‌التحصیلان رشته‌های مدیریت دولتی یا علوم اجتماعی در مقطع کارشناسی توصیه می‌شود.

هدف از ایجاد گرایش آموزش و ترویج کارآفرینی، تربیت مدیران و کارشناسان و پژوهشگران کارآفرینی خبره برای فعالیت در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی است. متخصصان این حوزه با گذراندن دروس و تربیت مربیان کارآفرینی فعالیت خود را در حوزه آموزش عالی آغاز می‌کنند. این افراد با گذراندن درس عملی کارآموزی مهارت لازم را کسب می‌کنند. فارغ‌التحصیلان این گرایش همچنین می‌توانند به تدریس مباحث کارآفرینی در دوره‌های آموزش کارآفرینی و مهارت‌های کسب‌وکار و همچنین تحقیقات در حوزه کارآفرینی بپردازند.

هدف از ایجاد گرایش آموزش عالی، تربیت کارآفرینانی است که توانایی بهره‌گیری از فرصت‌های علم و فناوری را داشته و با شناخت مسائل  مدیریتی آموزش عالی و دانشگاه بتوانند نسبت به کارآفرینی دانشگاهی اقدام نمایند.

گرایش توسعه از سال ۹۰ به گرایش‌های رشته کارآفرینی اضافه شد. هدف آن بیشتر دانشجویان رشته‌های مرتبط با اقتصاد است.

هدف از آن تربیت کارآفرینانی با توانایی برنامه‌ریزی یکپارچه توسعه ملی و منطقه‌ای و توسعه اقتصادی و فرصت‌های کارآفرینی است.

گرایش MBA از سال ۹۰ به گرایش‌های رشته کارآفرینی اضافه شد. این گرایش از گرایش‌های عمومی رشته کارآفرینی محسوب می‌شود که به دلیل علاقه داوطلبان به رشته MBA با استقبال خوبی مواجه شده است. برنامه‌های آموزشی MBA دانشجویان را در مقابل موضوعات مختلفی همچون علوم اقتصاد، رفتارهای سازمانی، بازاریابی، حسابداری، سرمایه‌گذاری، استراتژی، کسب‌وکارهای بین‌المللی، مدیریت فناوری اطلاعات و سیاست‌گذاری دولتی قرار می‌دهد که با تلفیق آن با کارآفرینی به شخص قدرت درهم شکستن مرزهای محدودیت را هدیه می‌کند.

گرایش کسب‌وکار الکترونیکی، یکی از جدیدترین گرایش‌های رشته کارآفرینی است که ترکیبی از آموزش‌های دروس کارآفرینی و دروس مربوط به تکنولوژی‌های نوین را در خود جای داده است و مباحثی نظیر بازاریابی الکترونیکی، تجارت الکترونیک و مدیریت پروژه‌های کسب‌وکار الکترونیک را شامل می‌شود.

گرایش کارآفرینی فرهنگی، گرایشی است که از سال ۱۳۹۱ و تنها در دانشگاه هنر اصفهان پذیرش داشته است. کارآفرینی فرهنگی فرآیند ایده پردازی و شناخت فرصت‌ها و راه‌اندازی کسب‌وکارهای فرهنگی است که روندها و فرآیندهای تولید و عرضه خدمات و کالاهای فرهنگی و هنری را مدیریت می‌کند. نتایج حاصل از کارآفرینی فرهنگی احیای ارزش‌های فرهنگی موجود و دلخواه است.

رشته کارآفرینی فرهنگی به مجموعه روابطی می‌پردازد که تولید و مصرف کالای فرهنگی را در سطح اجتماعی بررسی می‌کند و هدف آن داشتن متخصصینی است که توانایی تلفیق فرصت‌های اقتصادی و مزیت‌های هنری و فرهنگی کشور را داشته باشند و نخستین گام در این راه، تربیت متخصصینی است که بتوانند الزامات ساختاری حوزه فرهنگ را با نوآوری به کارآفرینی پیوند بزنند و چنین تلفیقی از دانش در مأموریت رشته «کارآفرینی فرهنگی» است.
به‌طورکلی می‌توان ویژگی منحصربه‌فرد و توانایی تخصصی فارغ‌التحصیلان رشته کارآفرینی فرهنگی را چنین برشمرد:

 1. کسب مهارت‌های شبکه‌سازی اجتماعی در حوزه فرهنگ
 2. توانایی تشخیص فرصت‌ها و امکانات بالقوه در عرصه خدمات و کالاهای فرهنگی
 3. کسب مهارت انجام فعالیت‌های گروهی در عرصه خدمات و کالاهای فرهنگی
 4. کسب توانایی تفکر خلاق و پیاده‌سازی ایده‌های خلاقه در عرصه خدمات و کالاهای فرهنگی
 5. کسب مهارت و فضیلت‌های رقابتی در عرصه خدمات و کالاهای فرهنگی
 6. ارزیابی آثار و منافع اقتصادیِ کسب‌وکارهای فرهنگی
 7. ارزیابی آثار و منافع میراث‌های هنری
 8. کشف مزیت‌ها و فرصت‌هایرشد کارآفرینی فرهنگی
 9. کشف زمینه‌های جذب سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر در حوزه فرهنگ و هنر
 10. کشف زمینه‌های ترکیب صنعت و فرهنگ برای عرضه به بازار جهانی
 11. کسب مهارت‌های لازم برای صدور خدمات و کالاهای فرهنگی
 12. مزیت سنجی سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف فرهنگ و هنر
 13. کسب مهارت بازاریابی برای خدمات و کالاهای فرهنگی و هنری
 14. کسب توانایی مدیریت انواع واحدهای تولید خدمات و کالاهای فرهنگی و هنری.

 

 

گردآوری: مدیرسنتر

Download PDF